Preštice

Pojedeme-li po trase projektu Židovská cesta na Plzeňsku, budeme se mimo jiné stavovat v Přešticích. Zdejší židovský hřbitov dostal „za komunistů“ co proto – místní myslivecký spolek si tu zřídil bažantí voliéru. Nyní se hřbitov postupně opravuje.

Co nás ovšem upoutá už zdálky, je zářivě červená barva monumentální stavby vrcholně barokního chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Ostatně vydáme-li se z Plzně do Švihova autem, projedeme těsně kolem něj a věřte, že jeho pompézní mohutnost nás zmagnetizuje, donutí zastavit, z auta vystoupit a podívat se na tu neskutečnou krásu zblízka. Tak, jak bylo cílem barokních sakrálních staveb, člověk se v jejich blízkosti cítí malinký a ohromený.

To Kladrubský klášter, kterému v 18. století Přeštice patřily, zde nechal v letech 1748 – 1775 vybudovat chrám, jehož stavbu svěřil géniovi barokní architektury Kiliánu Ignáci Diezenhoferovi. Ten měl projekt hotový dokonce už v roce 1729, ale základní kámen byl položen až o devatenáct let později. Protože Diezenhofer zemřel již roku 1751, vystřídali se na stále se protahující stavbě i další stavitelé (A. Lurago, A. Haffenecker, pravděpodobně i F.I. Prée).

Buď jak buď, promyšlenost stavby, bohatství tvarů, množství soch a nádhera maleb dělá z Přeštického chrámu Nanebevzetí Panny Marie památku hodnou naší návštěvy. Navíc je odtud překrásný rozhled široko do kraje.

Informační centrum Preštice


Adresa: Masarykovo nám. 311, 334 01 Přeštice
Telefon/fax: +420 377 981 911
E-mail: informacnicentrum@prestice-mesto.cz
Otevírací doba:

duben - září
po - pá: 9.00 - 17.00; so 9.00 - 12.00; ne zavřeno
říjen - březen
po, st: 9.00 - 17.00; út, čt, pá: 9.00 - 16.00; so 9.00 - 12.00; ne zavřeno


Víte že…

Víte, že Minaret v Lednicko-valtickém areálu projektoval vynálezce tužky? Jmenoval se Josef Hardmuth a založil tužkárnu, jež dala základ světově proslulé společnosti Koh-i-noor.