Svatba na hradě Švihov

Hrad Švihov je ideálním místem pro vaši vysněnou svatbu. Je hned několik možností, kde se může svatební obřad odehrávat. Vše je možné uspořádat buď přímo v interiéru hradu – taneční sál, hradní kaple, nebo v nově opraveném špýcharu, který je velice oblíbený pro svůj vzhled „statku“, tedy prostředí dnes tak žádaného pro svatby. Zároveň nabízíme možnost venkovní svatby, ta se může odehrávat přímo mezi zdmi hradu na západním parkánu nebo na otevřeném prostranství louky za hradem. V naší nabídce je také výzdoba svatebních prostorů, přípitek a malá upomínka na tento kouzelný okamžik.

Umožníme vám prožít pohádkovou atmosféru a říct si své ANO v klidném a romantickém hradním prostředí. V případě zájmu si s vámi rádi sjednáme osobní schůzku, projdeme s vámi naše prostory a domluvíme se na podrobnostech ohledně svatby na hradě Švihov.

Švihov - Svatba v hradním špýcharu

Špýchar

Nejnovějším a nejžádanějším prostorem k uspořádání svatby je sál ve špýcharu. Třetím nej tohoto místa je nejvhodnější, protože sál má kapacitu až 150 osob, oddělený vstup z nádvoří bez omezení návštěvnickým provozem a v předsálí je možné zařídit občerstvení pro svatební hosty. Dalším výhodou je bezbariérový přístup, který ve zbytku hradu umožněn není. Součástí naší nabídky je svatební výzdoba sálu a možnost živé hudby nebo přehrání písní pomocí zvukové aparatury.

Venkovní prostory

Prostory hradu jsou vhodné také pro uspořádání venkovního obřadu. Pokud zvolíte tuto variantu, můžeme vám nabídnout hned dvě vhodná místa – západní parkán nebo volné prostranství louky za hradem. Parkán se nachází vlevo za vstupní bránou a kapacita je zde omezená na cca 80 osob. Louka za hradem skýtá romantické prostředí, nachází se v těsné blízkosti hradu a lemuje ji protékající řeka. Kapacita tohoto venkovního místa je neomezená. I pro možnost venkovní svatby je zajištěna výzdoba. Hudební doprovod je pro všechny nabízené prostory stejný – živá hudba nebo zvuková aparatura.

V případě nepřízně počasí je vždy v záloze varianta přesunout obřad do vnitřních prostor špýcharu.

Svatby - hrad Švihov - západní parkán pro venkovní svatbu
Svatby - hrad Švihov - taneční sál

Taneční sál

Taneční sál se nachází ve druhém patře jižního paláce hradu. Tato síň má kapacitu cca 60 osob. Obřad zde musí být organizován tak, aby se nestřetl s návštěvnickým provozem. I k této variantě nabízíme výzdobu prostoru a jako v předchozích nabídkách je na výběr mezi živou hudbou nebo zvukovou aparaturou.

Hradní kaple

Kaple je využívána především pro církevní obřady, výjimečně je zde možné uspořádat i civilní svatbu. Je umístěna v prvním patře hradního jádra a její maximální kapacita je 30 osob. Může vznikat omezení v podobě návštěvnického provozu, proto musí být obřad dobře organizovaný. Výzdoba není tak rozsáhlá jako v ostatních nabízených prostorách zejména, kvůli kapacitě tohoto místa. Hudbu si opět můžete zvolit buď živou, nebo přehrání pomocí zvukové aparatury. Hradní kaple je vhodná pro komornější a důvěrnější svatební obřad.

Svatby - hrad Švihov - kaple

Základní informace

V prostorách státního hradu Švihov lze uspořádat civilní i církevní svatební obřad, ten se uskuteční na základě smlouvy o konání svatebního obřadu mezi správou hradu Švihov a alespoň jedním ze snoubenců.

Při domlouvání podmínek se snažíme co nejvíce vycházet vstříc požadavkům a nápadům snoubenců, ale je nutné brát ohled na návštěvnický provoz, návštěvní řád a podmínky daných prostor v místě konání obřadu. Při obřadu není dovolen volný pohyb osob po objektu hradu a je nutné dodržovat pokyny pracovníků hradu. Do interiérů hradu není možné vstupovat se živými zvířaty a s kočárky.

Svatbu je nutné domluvit, smluvně ošetřit a uhradit nejpozději 30 dní před plánovaným termínem, abychom byli schopni zajistit veškeré služby.

Jak na hradě svatba probíhá?

Svatba začíná ve sjednaném termínu na nádvoří hradu, kde se shromáždí svatební hosté. Na místě bude vždy nejméně jeden pracovník hradu. Svatební hosté jsou odvedeni na domluvené místo konání obřadu. Budoucí novomanžele se svědky si převezme pracovník matriky. Obřad začíná, když jsou svatební hosté připraveni a začne hrát vybraná skladba. Po obřadu následuje přípitek s oddávajícími, předání malé pozornosti na památku a gratulace. Po gratulacích je skupina svatebních hostů odvedena zpět na nádvoří a novomanželé s fotografem mají přibližně půl hodiny na fotografování v hradních interiérech. Hromadné fotografie se dělají nakonec před hradem.

Jak postupovat při sjednání svatby?

Prvním kontaktem bývá sjednání informativní schůzky přímo zde na hradě. Rádi vám vysvětlíme podmínky konání a ukážeme prostory. Po rozhodnutí pro svatbu na švihovském hradě je třeba sdělit datum svatby. My ověříme a zajistíme na matrice města Švihov termín konání svatby. Po domluvení a potvrzení termínu se sejdeme znovu na hradě kvůli stvrzení podmínek smlouvou.

Kolik zaplatíte a za jaké služby?

Cena za pronájem prostor a služby je dána platným cenovým výměrem. Poplatek zahrnuje pronájem prostor včetně přípravy a úklidu, doprovod pracovníků hradu při obřadu, hudební doprovod nebo ozvučení sálu aparaturou, stálou svatební výzdobu, přípitek s oddávajícími, autorské poplatky pro užití zvukových děl, poskytnutí interiérů hradu pro fotografování novomanželů a daň z přidané hodnoty.

Níže je uvedený ceník svatebních obřadů. Ceny jsou aktualizované pro rok 2023, jsou předloženy včetně popsaných služeb a včetně DPH.

 

Špýchar 9 680 Kč
 
(1. 4. – 31. 10.)
 
Venkovní prostory
 
9 680 Kč
 
(1. 4. – 31. 10.)
 
Taneční sál (max. 60 osob) 16 940 Kč
 
(1. 4. – 31. 10.)
 
Kaple (max. 30 osob) 16 940 Kč
 
(1. 4. – 31. 10.)
 

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

9407842C-D2AF-4D98-8BF6-8A7FBD413D45

Mgr. Petra Vítková

  • pracovník vztahů k veřejnosti
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 376 393 378, 770 105 989
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A Švihov
Žižkova 1/, Švihov 34012

Bc. Lukáš Bojčuk

  • správce objektu - kastelán
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 376 393 378, 606 666 430
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A Švihov
Žižkova 1/, Švihov 34012
Absolvoval studijní obor konstrukční mechanika na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Během studia působil na různých pozicích několika památkových objektech - zámek Náchod, zámek Opočno, hrad Litice a hrad Kunětická Hora. Práce na památkách se mu zalíbila, a proto po studiích nastoupil na stálý pracovní poměrk na hrad Kunětická Hora. Od května 2005 působí jako kastelán hradu Švihov.