„A kdeže se to točilo?“ Filmová místa na hradě Švihov a v jeho okolí.

Nejčastější otázka návštěvníků hradu Švihov, kteří přijeli právě kvůli filmu Tři oříšky pro Popelku, je: „A kde přesně se ta pohádka natáčela?“ Na tuto otázku se pokusíme odpovědět. Postupně zmíníme všechna místa filmování a dopracujeme se ke konkrétním místům v prostorách švihovského hradu.

Začíná se v Německu

Filmové studio Barrandov spolupracovalo s východoněmeckým studiem DEFA, kde se 15. prosince 1972 začal film natáčet. V těchto místech filmování pokračovalo i začátkem ledna následujícího roku. A co vše se natočilo ve studiích? Interiérové scény ze zámku, tedy bál a chodba zámku, veškeré vnitřní prostory macešina statku a také komůrka se sovou Rozárkou, kam Popelka často prchá.

Další část natáčení se přesunula do exteriérů zámku Moritzburg. Zde není potřeba žádných kulis, zámek je naprosto vyhovující jako sídlo, na němž se koná královský bál. O interiéry zámku se filmaři zajímají pouze v jedné jediné spojitosti a to, jestli by šlo v každé místnosti rozsvítit, aby to vyvolalo iluzi slavnostního osvětlení zámku. V kulisách Moritzburgu jsou natočeny dvě důležité scény – příjezd Popelky na Juráškovi a její útěk z plesu, při kterém na schodišti ztratí střevíček, a za ní běžící princ.

Ještě jedna zajímavost z Moritzburgu – od zámku přes silnici se nachází hřebčín, dnes je nazýván Zemský hřebčín Moritzburg. Zde bylo filmařům dovoleno vybudovat kulisy a natočit veškeré scény ze stájí, kde byl ustájen Jurášek. V okolí zámku byly naplánované také záběry královského průvodu, ale po marném čekání na sníh se filmový štáb rozhodl přesunout a natočit scény v českém prostředí.

Zámek Moritzburg
Zámek Moritzburg

Přesun na Šumavu

Na začátku února 1973 pokračuje exteriérové natáčení v oblasti Klatov. Na Švihově se vyskytl stejný problém s natáčením ve venkovních prostorách jako v Německu, nebyl sníh. Urychleně se hledala náhradní oblast, kde by se mohly scény uskutečnit. Našly se lokace v okolí Železné Rudy, kde byl dostatek přírodního sněhu. Pár dní se natáčí v Javorné, která je částí obce Čachrov, ležící asi 10 kilometrů od Železné Rudy. Tam se natočilo hned několik scén – první setkání prince s Popelkou, kdy princ loví srnce a Popelka po něm hodí sněhovou kouli, nebo scéna, kdy spící Vincek jede lesem na saních a tři mladíci si z něj chtějí udělat legraci, tak mu sestřelí hnízdo se třemi oříšky do klína, a nezapomeňme na to, jak preceptor zabloudí v lese a chce se v hlubokém sněhu znovu vyšvihnout na svého koně.

Princovi společníci Kamil a Vítek
Princovi společníci - Kamil (Vítězslav Jandák) a Vítek (Jaroslav Drbohlav)

Filmování na hradě Švihov

Situace se obratem mění, místo žádného sněhu přicházejí sněhové vánice, které brání v natáčení. Avšak to už se filmový štáb s herci vracejí do blízkosti hradu Švihov. U rybníka v Mezihoří, vesničce vzdálené od Švihova asi 3,5 kilometru, Popelka máchá prádlo a v závěru příběhu zde macecha s Dorou spadnou do vody i se sáněmi. Asi v polovině cesty mezi Švihovem a Mezihoří se nachází sad, který sloužil k radovánkám a dovádění Tajtrlíkovi a Juráškovi, také se na něm nacházela Popelčina skrýš se sovou Rozárkou. Bohužel sad už má dnes málo z toho, jak vypadal za dob natáčení. Je zarostlý a skrýš, kde navštěvovala svou moudrou přítelkyni sovu, už je stržená.

Poslední natáčecí dny jsou věnovány macešině statku „neboli vítejte na hradě Švihov“. Na hradním nádvoří se ve filmu odehrává dění úvodní scény. Uprostřed dvora byl velký holubník, který postavili kulisáci. Jedna z největších kulis na hradním nádvoří je pavlač se schody, která tvoří dokonalou iluzi obytného domu, i když okna vedou do prázdna, a stejné je to s dveřmi. Ty se dají otevřít směrem ven, ale za nimi už je zeď. V těchto částech musí ve střižně zakouzlit, aby to vypadalo, že paní domu vychází rovnou na pavlač. Z této kulisy mohla macecha dobře komandovat sloužící a kameramani natáčet celý dvůr.

Na začátku března 1973 se konečně chystá natáčení jízdy královského páru na saních a také návštěva krále a královny na macešině statku. A protože by celý královský průvod neprojel úzkou švihovskou hradní bránou, kulisáci opět kouzlí. V prostoru mezi hradní bránou a nejbližší baštou vyroste nová mohutná brána ze sádry s jednou zdí v barvě skutečné zdi. A tak se stalo, že statek navštívil královský pár v doprovodu 30 jezdců a koní.

Nejvýznamnější a nejikoničtější scénou pohádky je příjezd Popelky na koni ve svatebních šatech. Celé nádvoří bylo naplněno herci a komparsisty, kteří sledovali, jak směrem od hradních stodol přijíždí překrásná Libuše Šafránková vstříc filmovému princi Pavlu Trávníčkovi. A pokud i vy si chcete tuto chvíli připomenout, zveme vás na návštěvu hradu Švihov, kde jsou nově zřízeny fotobody. Ty mají návštěvníkům a milovníkům této ikonické pohádky připomenout, kde přesně se jednotlivé kulisy nacházely. A díky nim potkáte také macechu, Doru i samotnou Popelku.